Nepodceňujte heslo

16. apr 2018

Súčasná doba Internetu prináša rôzne nástrahy v podobe úniku vašich dát alebo osobných údajov. Pôsobia tu skupiny ľudí, ktorým ide len o to, dostať sa nejakým spôsobom k vaším dátam a zneužiť ich buď vo svoj prospech alebo proti vám. Mnoho ľudí však toto nebezpečenstvo buď podceňuje alebo si ho neuvedomuje vôbec. Rovnako sú podceňované aj najdôležitejšie prvky zabezpečenia údajov, t. j. heslo a prihlasovacie údaje.  Je potrebné si uvedomiť, že heslo je v mnohých prípadoch to jediné, čo chráni vaše dáta alebo osobné údaje v mnohých internetových službách ako sú napr. Facebook, Gmail a podobne. Tiež je to jedna z dôležitých ochrán internetových bankových účtov.

Zatiaľ sa nič lepšie ako heslo za rozumnú cenu nevymyslelo a potrvá to, kým sa vymyslí. Z týchto dôvodov by malo heslo spĺňať určité náležitosti a malo by sa pravidelne meniť. Ako teda vyzerá silné heslo?  Každé heslo by malo mať aspoň osem znakov, veľké a malé písmená, číslo a nejaký špeciálny znak. V skutočnom jazyku by nemalo mať žiadny význam. Teraz si mnohí povedia a kto si ho má zapamätať. A to je presne kameň úrazu. Ľudia majú problém zapamätať si zložité heslá a keď ich je viac stáva sa z toho neriešiteľná vec. Preto je potrebné zvoliť si nejaký postup, ktorým vytvoríme silné heslo. Tých spôsobov je viac:

Prvý je založený na zámene znakov a ich podobnosti napr. o – 0, l - !,i - !,  a(A) – 4, e(E) – 3 - €, s - § a podobne. Potom nebudete písať  komunikacia ale k0mun!k4c!4. Prípadne na začiatok ešte môžete dať veľké písmeno. Ono to vyzerá zložito, ale týmito tromi pravidlami (o – 0, i - !, a – 4) získate pomerne silné heslo. Jeho silu si môžete otestovať tu. Keď ho zadáte 10 – 15 krát do počítača, tak ho dostanete do rúk a zámena znakov vám nebude robiť problém.

Druhý spôsob je na interpretovaní celej vety zašifrovaným spôsobom.  Najlepšie nejaké príslovie alebo porekadlo, ktoré je ľahko zapamätateľné. Napríklad „Keď je v januári mnoho snehu , býva marec suchý.“. Heslo zakódujeme nasledovným spôsobom:

Keď K
je j
v v
januári 1
mnoho m
snehu s
, ,
bude b
marec 3
suchý s
. .

Heslo v tomto prípade je Kjv1ms,b3s.. Tento spôsob je oproti prvému zložitejší, ale zas o to účinnejší a hodí sa najmä tam, kde nemusíte heslo zadávať tak často. Napríklad do internetbankingu. Ďalším spôsobom je, naučiť sa verš básničky a ako heslo použiť prvé písmeno z každého slova. Je na každom z vás, akú z metód tvorby hesla si vyberie. Len hlavne nepodceňujte heslo, môže sa vám to vypomstiť.  Odporúčam tiež meniť si heslo aspoň raz za pol roka.